Selim Güven / Anadolu Vakfı Genel Müdürü

Anadolu insanına adanmış 40 yıl

Değerlerini, iş etiğini dünyamız ve insanımız için daha güzel bir gelecek hayali doğrultusunda belirleyen Anadolu Grubu’nun kurucuları Kamil Yazıcı ve İzzet Özilhan’ın Anadolu topraklarından kazandıklarını yine bu toprakların insanları ile paylaşma ve onlara daha iyisini sunabilme arzusu ile kuruldu Anadolu Vakfı… Adını da tutkunu olduğu, yaşadığı topraklardan aldı. 1979 yılında faaliyetlerine başlayan Anadolu Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı, “Anadolu’nun Vakfı” olma ideali ile 40 yıl boyunca Anadolu insanını odağına aldı, toplumun sosyo-kültürel gelişimine katkı sağlamayı hedefledi. 40 yıldır eğitim ve sağlık alanlarında hizmet veriyor, kurucularımızın arzuladığı doğrultuda ülkemiz için, halkımız için sosyal değerler üretiyor. Hayatına değer kattığımız yüzbinler ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu gösteriyor ancak bizleri daha da fazlasını yapmaya iten asıl motivasyon kaynağımız, destek elini uzattığımız insanların hikayeleri…

Anadolu Vakfı olarak 40 yıldır ülkemize okullar, yurtlar, hastaneler kazandırıyor; bu sayede binlerce gencimizin eğitimini sürdürmesine ön ayak oluyor, binlerce vatandaşımızın sağlığına kavuşmasına katkıda bulunuyoruz. Bugüne kadar yaptırmış olduğumuz 50’nin üzerinde eserle insanımıza umut ışığı oluyoruz. 40. yılımızda da bu çabalarımızı sürdürüyoruz. Nevşehir’de temellerini attığımız  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile kızlarımızın ayakları üzerinde durması, geleceklerini kendi elleri ile şekillendirmeleri için olanak sağlıyoruz. Kadını ile erkeği ile genci yaşlısı ile tüm toplumun eğitim ve sağlık hizmetlerinden etkin bir şekilde faydalanmasını sağlayarak çağdaş uygarlık düzeyine ulaşacağımızın bilincindeyiz. Bu doğrultuda; geçen 40 yılda 51 binin üzerinde vatandaşımıza 424 bin tetkik, 11 binin üzerinde ameliyat, 156 bin muayene de dahil olmak üzere 630 binden fazla ücretsiz sağlık hizmeti sunduk. 1.000’in üzerinde Huzurevi sakinine, 12.000’e yakın çocuğumuza, 3.000’e yakın engelli vatandaşımıza, 2.700 gazi, gazi ve şehit ailesine sağlık hizmeti götürdük. Bu çabalarımızın sonucunda 2018 yılında “Sağlıkta Sosyal Sorumluluk Ödülleri” yarışmasında Sağlıkta Sosyal Sorumluluk Büyük Ödülü’nü Anadolu Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı olarak kazandık.

Anadolu Vakfı olarak okumak isteyen gençlerimizin önündeki tüm engelleri kaldırmak istiyoruz. Bu yolda burs başvuru sistemimize daha fazla öğrencinin ulaşabilmesi için kolları sıvadık. 2012 yılında devreye aldığımız Web Tabanlı Burs Başvuru Sistemi (WeTaBBS) ile ülkemizin dört bir yanından 450.000 başvuru aldık. Burs programımızı sürekli geliştiriyor, en iyi ve yenilikçi uygulamaları hayata geçiriyoruz. Kurulduğumuz 1979 yılından bugüne 29.000 burs vererek gençlerimizi maddi anlamda desteklemekle beraber onların daha donanımlı birer birey haline gelmelerini sağlayacak çalışmaları, metodolojik bir yaklaşımla 7 yıldır uyguladığımız Mentorluk Programımız aracılığıyla başarıyla sürdürüyoruz. 777 mentor ve menteenin sürece dahil olduğu programımıza TAYSAD 27 mentor ile yine büyük katkı sağlarken, 86 farklı kuruluş programda gönüllü yer alarak Mentorluk Platformumuzu genişletmemize destek oldu.

Kuşaklar arası farklılaşmanın izlenmesi yolunda özellikle gençlere yönelik araştırma ve çalışmalar giderek önem kazanıyor. Gençlerin dünyaya bakışlarının ve beklentilerinin doğru bir şekilde anlaşılması, üretken bireyler olmaları toplumların gelişimi açısından can alıcı öneme sahip. Çözüm odaklı düşünebilen yeni kuşaklar yetiştirilmesinde de en büyük rol öğretmenlerimize düşüyor. Bu gerçeklerden yola çıkarak İl Milli Eğitim Müdürlükleri iş birliği ile Sosyal Girişimcilik teması altında 2014 yılından bugüne Türkiye’nin dört bir yanında başta öğretmenlerimiz olmak üzere eğitim sistemi içinde yer alan idarecilere ve öğrencilerimize yönelik eğitim programları düzenliyoruz. 2019 yıl sonu itibarıyla, Bingöl, Bitlis, Bilecik, Tunceli, Hakkari, Balıkesir illerimizi de dahil ettiğimiz “Değerli Öğretmenim” projemiz ile 6 yılda, 50 ile ulaşarak 80.000 öğretmenimiz ile çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz.

Vakfımızın “Gönüllülük Çalışmaları”nı 2019 yılında da ileriye taşımaya devam ettik. Hem Anadolu Grubu çalışanları, hem bursiyerlerimiz hem de farklı kurumlardan önemli niteliklere sahip gönüllülerimiz ile sosyal girişimler kurarak topluma katkı sağlayan sosyal sorumluluk projelerini gerçekleştirdik, gerçekleştirmeye devam ediyoruz.

Anadolu Vakfı olarak dolu dolu bir 40 yıl geçirmenin gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Tüm destekçilerimiz ile 40. yılımız kutlu, Vakfımız ise hep var olsun.

Yorumlarınızı bekliyoruz

e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*