Tunahan Şen / Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. sınıf öğrencisi

Anadolu Vakfı, mentorluk programını başlatmadan önce mentorluk hakkında detaylı bilgiye sahip değildim. Programın başlaması ile aslında farkında olmadan bu tür bir çalışmayı kendi başıma sürdürmeye çalıştığımı gördüm. “Bin bilsen de bir bilene danış.” atasözünü kendine düstur edinmiş biri olarak zaman zaman öğretmenlerime ve büyüklerime çeşitli konular için danışıyorum. Fakat bu program ile mentorluk kavramını çok daha ileriye götürdüm ve profesyonel olarak ele aldım. Kendimi daha iyi tanıma fırsatım oldu. Kariyerimin çok farklı yönlere gidebileceğini gördüm. Ayrıca yeni bir hobi kazandım.  Tabi tüm bunlarda, mentorum Prof. Dr. Metin Çakmakçı’nın emeği göz ardı edilemez.

Mentorumla ayda en az bir kez görüşmeye çalışıyoruz. Buluşma planlarını iş, okul yoğunluğu gibi konulara bağlı olarak karşılıklı olarak yapıyoruz. Bu çalışma şekli sayesinde şimdiye kadar hiçbir problemle karşılaşmadık. Her buluşmamızdan önce, o gün ne üzerine konuşmak istediğimizi  elektronik posta ile birbirimize bildiriyoruz. Bu sayede görüşmelerimiz daha verimli geçiyor. Ayrıca önemli gördüğümüz yazıları da elektronik ortamdan birbirimizle paylaşıyoruz. Görüşmelerimiz sadece kariyer odaklı değil. Zaman zaman hobilere de yer veriyoruz ve mentorumun desteği ile profesyonel olarak fotoğrafla ilgilenmeye başladım. Bu konuda da iyi bir mesafe kat ettiğimi söyleyebilirim.

Mentorum  sadece mesleki açıdan başarılı değil bir çok açıdan başarılı bir insan. Her buluşmamızda dediği her sözcüğü havada kapmaya çalışıyorum. Program boyunca, önümde olan ama göremediğim çok çeşitli kariyer olanaklarını keşfetmemi sağladı. Sayesinde hekimlik mesleğini layıkıyla yerine getirebilmem ve iyi bir hekim olabilmem için sahip olmam gereken özellikleri keşfettim. Korkularımı yendim ve artık olaylara daha geniş açıdan bakabiliyorum.

Bu programa dahil olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Çünkü projede mentorluk programı için gerekli temel adımlar bizler için atılmıştı. Fakat biraz çaba ile siz de kendi mentorunuzu bulabilirsiniz. Ama öncelikle bu konu hakkında biraz araştırma yapmanızı ve mentorluk programının ne olduğunu öğrenmenizi tavsiye ederim.

Yorumlarınızı bekliyoruz

e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*