Nil Çeltek / Anadolu Vakfı Pazarlama ve Proje Müdürü

Anadolu Vakfı, yeni bursiyerlerini arıyor

İnsana yatırımı ilke edinen, ortak aklı benimseyen, kaynağını sosyal girişimci yaklaşımıyla yöneten ve sunduğu kalıcı çözümlerle toplumun sürekli desteklediği bir sosyal değer ve bağışçılık platformu olmayı hedefleyen Anadolu Vakfı’nın bir parçası olmaktan, büyük bir gurur duyduğumu belirterek yazıma başlamak isterim.

Kurulduğu günden bu yana 20.000’den fazla öğrenciye burs veren “Anadolu’nun Vakfı”, bu yıl 35. yılını kutluyor. Her geçen yıl yeni değerleri bünyesine katarak emin adımlarla yoluna devam eden vakfımız, başvurularını online platform aracılığıyla alıyor. 2012 yılı itibariyle hayata geçirdiğimiz online başvuru platformu, online mülakat formu ve CRM sistemi sayesinde hem zamanı efektif kullanıyor hem de veri madenciliği yapabiliyoruz.

Online burs başvuru platformu üzerinden 2012 yılında 40 binin üzerinde, 2013 senesinde ise 53 binin üzerinde başvuru aldık. Bu sene içinde başvuru sayısının daha da artacağını öngörüyoruz. Başarılı ve ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerinin online platform üzerinden, kendilerinden talep edilen bilgileri girip, başvuru yapabildiği bu sisteme, bu sene bir yenilik daha ekledik. Online başvurunun hemen ardından, “ABank Mutlu Param” ile gençlere, bankacılık sistemlerinde kolaylık sağlamayı amaçlıyoruz. Gençler, iban numarası alabilmek için online başvuru yapabiliyor ve en hızlı şekilde hesap açma işlemlerini tamamlayabiliyorlar.

Farklı branşlarda eğitim alan gençlerimize burs olanağı sağlamak amacıyla, başvuruları bu sene de, daha önceki yıllarda olduğu gibi 1-30 Eylül tarihleri arasında alıyoruz. Ön elemeyi geçen gençlerimizle, yüz yüze görüşmeler gerçekleştirerek ihtiyaç sahibi, başarılı ve liderlik yetkinlikleri yüksek gençlerimizi Anadolu Vakfı’nın birer parçası yapıyoruz.

anadolu_vakfi

Yaptığımız mülakatlardan birinde, bir tıp öğrencisinin sözlerini hatırlıyorum. Mülakatlar sonrasında burs almaya hak kazanamayan öğrenci, neden seçilmediği üzerine uzun uzun düşünerek, bir sonraki sene tekrar başvuru yapmış. Bu öğrencimiz, gerekli kriterleri sağladığı için biz de yeniden mülakata çağırdık. Mülakat sırasında bize “beni neden seçmediniz” diye sordu. Önce şaşırdım; sonra o dönemde, mülakatlar esnasında sisteme girdiğimiz ve arşivlediğimiz mülakat formlarından o öğrenciye ait olanı açıp baktım ve aldığımız notları okudum, öğrencimizin sosyal alanda bir etkinliğe katılmadığı notlarımız arasında yer alıyordu. Ben notlarımı okurken, o da “Şimdi hazırım, tenis oynuyorum, dil kursuna gidiyorum, okul kulübündeyim.” diye anlatmaya başladı. O gün, arşiv sistemimiz sayesinde, öğrencilerimize kolayca geri bildirim sağlayabilmenin önemini de bir kez daha deneyimledim.

Anadolu’nun Vakfı” olarak gençlerin kendi geleceklerini çizmelerine yardımcı olmak, onlara bu konuda vizyon vermek en büyük hedefimiz. Burs programımızın yanı sıra gençlere yönelik olarak uyguladığımız programlar ile onları uzlaşma ve hoşgörü kültürü, liderlik yetkinlikleri, çevre ve sürdürülebilir kalkınma, yaratıcılık ve yenilikçilik kültürü gibi çağdaş değerlerle destekleyerek dünya görüşlerinin ve genel donanımlarının bu yönlerde olgunlaşmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Çağdaş bir ülke ve toplum olma yolunda “insana yatırım” ilkesinin önemine inanıyoruz. Bu bağlamda gençlere yönelik olarak sürdürdüğümüz Mentorluk ve Koçluk çalışmalarımıza devam ediyoruz. Gerek gençler, gerekse öğretmenlerle yürüttüğümüz faaliyetlerle de, toplumsal sorunlara yaratıcı fikirler ve projelerle kalıcı çözümler getirmeyi hedefleyen sosyal girişimcilik ve sosyal inovasyonu, ülkemizde yaygınlaştırmaya çalışıyoruz.

Bir yorum yapılmış

  1. Merhaba Nil Hanım,

    Bloğu yeni keşfettim. 4 senelik bursiyeriniz olarak tekrar teşekkür etmek istedim. Anadolu Grubu ve Anadolu Vakfı’nın bu ülke gençlerine yaptığı yatırım sadece maddiyata yönelik olmadığını anlatan güzel bir yazı olmuş, kaleminize sağlık. Mentorluk sisteminden faydalanan bir bursiyer olarak bunun değerini daha iyi anladım. Aramıza yeni katılacak bursiyer arkadaşlara da hoşgeldini diyorum bu vesile ile. İyi çalışmalar, mutlu günler 🙂

Yorumlarınızı bekliyoruz

e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*