Kaan Ünver / Anadolu Grubu Kurumsal İlişkiler ve İletişim Koordinatörü
kaan_unver_blog_gorsel_1

Sürdürülebilirlik artık her alanda yaşamlarımızın merkezine yerleşmesi gereken bir kavram halini aldı. Kurumsal vatandaş rolümüz giderek daha değerli hale gelirken, yaşamlarımızın, toplumumuzun ve dünyamızın sürdürülebilirliği için çalışmak en önemli sorumluluğumuz olarak öne çıkıyor. Bu konuda almamız gereken çok yol var. Hep birlikte üretmemiz, değer katmamız ve çok çalışmamız gerekiyor. Bunu yaparken de çalışmalarımızın sonuçlarını hesaplayarak, faaliyetlerimizin yaratacağı etkiyi göz önünde bulundurarak adım atmalıyız. En önemlisi, sürdürülebilirlik alanında yapılan çalışmalarla ilgili farkındalık yaratmamız, iyi örnek ve uygulamalarla birbirimize yol göstermemiz ve bu konuda gerçekleşen girişimlere destek vermemiz gerekiyor.

Bugün 19 ülkede, 80′e yakın şirket, 66 üretim tesisi ve yaklaşık 80 bin istihdamla operasyonlarını yöneten Anadolu Grubu büyüklüğünde bir Grup için de sürdürülebilirlik her şeyin odağında yer alıyor. Aslında, Grubumuz kurucularından aldığı ilham ve motivasyonla ilk günlerinden beri, bir yandan üreterek ekonomik değer oluştururken, bir yandan da projeleriyle topluma, insana, çevreye yatırım yapmış, sosyal alanda hep fark yaratmaya çalışmış. Bugün de faaliyette bulunduğumuz her coğrafyaya değer katmak için çalışıyor, her alanda sürdürülebilir bir büyüme hedefiyle operasyonlarımızı yürütüyoruz.

Anadolu Grubu şirketleri yıllardır sürdürülebilirliğe dayalı bir anlayış ile faaliyetlerini ekonomik, çevresel ve sosyal etkilerini dikkate alarak yönetiyor. Sürdürülebilirlik performanslarını ölçümleyerek takip eden altı grup şirketimiz bu alanda ilklere imza atıyor, sürdürülebilirlik raporu yayınlıyor ve gelişimlerini paydaşlarına aktarıyorlar. Anadolu Grubu olarak, 2015-2018 döneminde sürdürülebilirlik alanında hayata geçirdiğimiz proje ve uygulamalarımızın Birleşmiş Milletler’in belirlediği 17 hedefe temas ettiği noktaları ve küresel hedeflere erişilmesi yönünde sağladığımız katkıyı ortaya koymak amacıyla kapsamlı bir çalışmayı hayata geçirdik. 2018 yılında tüm grup şirketlerimizin katılımı ile bir toplantı gerçekleştirerek Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini inceledik ve girişimlerimiz için kurumsal başarı göstergelerimizi değerlendirdik. Toplantımızı takiben grup şirketlerimizin çalışma ve uygulamalarını, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile ilişkilendirdik. Mevcut durumu değerlendirerek geleceğe yönelik stratejilerin geliştirilmesi için kaynak sağlayacak detaylı bir rapor hazırladık.

“Anadolu’dan Yarınlara” mottosuyla hazırladığımız Anadolu Grubu Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Uyumluluk Raporu’nun da ortaya koyduğu üzere; Anadolu Grubu, sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarını, 2015 – 2030 dönemi için açıklanan Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile uyum içinde gerçekleştiren bir iş anlayışına sahip ve hedeflerin gerçekleştirilebilmesi için aktif bir katılımcı olarak çalışıyor. Ayrıca, raporda elde ettiğimiz sonuçları, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi İlerleme Raporu’nun verileri ile kıyasladığımızda Grubumuzun, küresel iş dünyası ile benzer bir odaklanma içinde olduğunu, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne katkı sağladığı öncelikli alanların, küresel ölçekteki şirketlerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri önceliklendirmeleriyle uyumlu olduğunu tespit ettik.

kaan_unver_blog_gorsel_2

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne sağladığımız katkıda, dengeli bir kompozisyona sahibiz ve sürdürülebilirlik alanında ilklere imza atan grup şirketlerimiz ile birlikte küresel kalkınma için fayda üretiyoruz. Dünya standartlarında hayata geçen projeleri, ülkemizde uygulayarak ilgili sektörlere ilham veriyor, sürdürülebilirlik konusunda paydaşlarımızın farkındalıklarının artması hatta katılımcı olabilmeleri için model projeler geliştiriyoruz. Raporumuza Anadolu Grubu Kurumsal Web Sitesi’nden ya da linke tıklayarak erişebilirsiniz.

Yüz binler ile ifade edilecek bir nüfusa etkimizle Kalkınma Hedefleri’nin yaygınlaştırılması ve sürdürülebilir bir geleceğin inşası için önemli bir potansiyel oluşturuyoruz. Hedeflerin gerçekleşebilmesi için herkesin bu hedefleri ve hedefler için yapılanları bilmesi gerektiğine inanıyor ve sürdürülebilirlik uygulamalarımızın nitelikli iletişimi ile dünyada ihtiyaç duyulan çözüm paylaşımına da olumlu yönde katkı sağlamayı amaçlıyoruz.

Yorumlarınızı bekliyoruz

e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>