Türkan Özilhan Tacir / Anadolu Sağlık Merkezi Genel Müdürü

Türkiye ve dünya geneline baktığımızda kadınlar son 25 yıldır, hayatın her alanında aktif rol oynuyorlar. Özellikle kadın yöneticilerin iş hayatındaki varlığında bir artış yaşanıyor.

Amerika’daki üniversitelerin MBA (İşletme) sınıflarına baktığımızda, son yıllarda, kadın yöneticilerin katılımının çok daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde de aynı şekilde bir artış söz konusu. Oldukça umut verici olan bu gelişme, iş hayatında kadınlar için engellerin azaldığına işaret ediyor.

İş hayatında, kadınlara daha çok şans tanınmasının önemli bir değer olduğuna inanıyorum. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki kadın yöneticilerin yönettiği şirketler genel olarak diğer şirketlere göre daha fazla kâr elde ediyor. Kadınların ülkedeki ağırlığı o ülkenin gelişmişliğine de katkıda bulunuyor. Türkiye’de genel müdür seviyesinde en fazla kadın yöneticinin yer aldığı Grubumuz, bu politikayla büyük başarılara imza atıyor. Kadın çalışanlarının hayatlarını kolaylaştıracak mesleki ve kişisel gelişimleri için çözümler sunuyor. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde Anadolu Grubu gibi örneklerin artacağını ve her 3 yöneticiden birinin kadın olacağını öngörüyorum.

Ancak yine de kadınların iş dünyasında daha fazla söz sahibi olması adına önümüzde uzun bir yol var. Başarıyı elde edebilecek ve destek olabilecek insanları seçerken kadın yöneticilere karşı daha pozitif bir algı benimsenmesi gerekiyor. Şirketlere baktığımızda karar mekanizmalarının hâlâ erkek ağırlıklı olduğunu görüyoruz. Bu durumun değişmesi, kadınlara daha fazla fırsat tanınması gerekiyor. Başarıyı elde edebilecek ve destek olabilecek insanları seçerken kadınların potansiyeli göz ardı edilmemeli. Bir pozisyon için hem kadın hem de erkek, her iki adaya da eşit şans verilmesi son derece önemli. Çeşitliliğin değerine inanmalı ve ısrarcı olmalıyız.

Aynı şekilde kadınlara daha çok fırsat tanınması için özellikle kadınlara yönelik pozitif algının benimsenmesi gerekiyor. Ataerkil bir toplumda kadınlara empoze edilen düşüncelerin değişerek bu doğrultuda eğitilmeleri lazım. Ataerkil toplumlarda kadınlara daha küçük bir kız iken “iyi bir eş, iyi bir anne” olmalısın düşüncesi empoze ediliyor, önceliği bu şekilde kodlanıyor. Aileler kızlarını “büyüyünce başarılı iş kadını, lider” olacaksın telkinleri ile eğitmiyorlar. Dolayısıyla, kadınlarımızın çoğu yaşadıkları olayları içselleştirip, kabulleniyor.   Kendine güvenen, başarabileceğine inanan, başarılı örneklerin çoğaldığı bir nesil yaratmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Başarının anahtarı

Kadınlar, iş hayatında büyük bir özveriyle çalışarak başarıya ulaşabilir. Kadınlar, liderliğin kapısını aralayan tüm özelliklere sahip. Bu özelliklerin en önemlisi de bir kadının insan kalbine dokunabilmesidir. Başarı, şans eseri veya tesadüfi olarak kazanılmıyor. Pozitif enerji ve tutkuyla çalışan, proaktif yaklaşımlar sergileyen ve çaba gösteren herkesin, hayatın her alanında kazandığı bir gerçek… İş hayatında başarının altın kuralı sevgi, disiplin ve güvendir.   Ekip olarak çalışmanın önemine ve birbirimizi dinlemenin ve duymanın gücüne inanıyorum. İşimi tutku ve aşk ile yapıyor, keyif ve disiplin içinde çalışıyorum. Başarımın sırrı da buradan geliyor.

Sevgi ve saygılarımla,

Bir yorum yapılmış

  1. Avatar Funda 28/11/2014 21:35 tarihinde yazdı

    Merhaba ben de bir bayan sağlık kurumları yöneticisi öğrencisi olarak destekliyorum

Yorumlarınızı bekliyoruz

e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*