Ahmet Bal / Anadolu Grubu Denetim Başkanı

Denetim değer katar, değer katan denetim güvence sunar

Anadolu Grubu’nun denetim evreninde denetim kelimesi, değer yaratmayı, güvence ve çözüm ortağı olmayı ifade eder.

Anadolu Grubu gibi büyük şirket topluluklarında denetleme birimlerini vitamine benzetirim. Nasıl ki vitaminler hasta olduğumuzda değil de, hasta olmadan önce takviye edildiğinde bizi hastalıklara karşı koruyorsa, Anadolu Grubu Denetim Başkanlığı olarak bizim çalışma prensibimiz de buna çok benzeyen bir mantıkta işliyor. İç Denetim sürecinde Grubumuza yılda 1.000’in üzerinde öneri getiriyor ve şirketlerimizle birlikte aksiyonlar alıyoruz. Önerilerimizin hayata geçiş süreçlerini takip ediyor ve iyileştirilecek alanları belirliyoruz. Operasyonel süreçlerde ve konularda verimlilik ve etkinlik artışı sağlayacak konuları belirliyor ve Anadolu Grubu fonksiyonlarının daha etkin şekilde çalışabilmeleri için fırsatlar yaratmaya çalışıyoruz. Aynı vücudun vitamin depolaması gibi, Grubumuz da çalışmalarımızın sonucunda bir anlamda vitamin depoluyor.

Grubumuz içindeki çalışmalarımızla sadece kontrol ve güvence fonksiyonu olmaktansa, tüm paydaşlarını dinleyen bir iş ortağı ve danışmanı oluyoruz. 2014 yılında 8 ülkede, 12 şehirde; Türkiye’de ise 19 ilde, 4 ilçede, 37.689 saat içinde 63 denetim gerçekleştirdik.

Mayıs ayı, tüm dünyada Uluslararası İç Denetim Farkındalık Ayı olarak kutlanıyor. Biz de bu dönemde çalışmalarımızı titizlikle yürütüyoruz. Daha önce Anadolu Grubu Denetim Başkanlığı tarafından iki kez alınan TİDE (Türkiye İç Denetim Enstitüsü) Farkındalık Ödüllerini, 2014 yılında da Coca-Cola İçecek Denetim Ekibi , kalite güvence sürecinin başarı ile tamamlanması ve kurum içi farkındalık yaratma ile ilgili iki farklı kategoride alarak önemli bir başarıya imza attı.

Her alanda dijitalleşen dünyayla entegre olacak şekilde, denetim yönetimimizin dijitalleşmesi çalışmalarını da hız kesmeden sürdürüyoruz. Coca-Cola İçecek (CCİ) bünyesinde gerçekleştirilen tüm denetim bulgularının dijital ortamda takip edilmesini sağlamak amacıyla hazırlanan Status Update adlı portal, bu alanda hayata geçirdiğimiz önemli bir uygulama. Anadolu Efes’ten başlayarak bu uygulamayı tüm grubumuza yayacağız.

Anadolu Grubu Denetim Başkanlığı, ISO 9001 Kalite Sistemi ve Uluslararası İç Denetim QAR sertifikasyonuna birlikte sahip ilk denetim birimi. Bunu CCİ ve Anadolu Efes Denetim Birimleri de takip etti. Türkiye İç Denetim Enstitüsü, Anadolu Grubu Denetim Başkanlığı’ndan iki, Coca-Cola İçecek Denetim Direktörlüğü’nden bir olmak üzere toplam üç kişi ile Yönetim Kurulu’nda temsil ediliyor. ECIIA (European Confederation of Institutes of Internal Auditors) Kurumsal İletişim Komitesi’nde bir yöneticimiz yer alıyor. Değer katma üzerine kurulu iş alanımızla ilgili konferanslara katılmayı önemsiyoruz. 2014 yılında Grubumuzu temsil etmek amacıyla 8 konferansa, konuşmacı olarak katıldık.

Bugüne kadar, birçok ulusal ve uluslararası ödülün sahibi olan Anadolu Grubu Denetim Başkanlığı, bundan sonraki yıllarda da, Grubumuzun operasyonlarına fayda sağlamaya sürdürülebilir çözümlerle devam edecek. Anadolu Grubu’nda iç denetim sadece kontrol ve güvence fonksiyonu değil aynı zamanda tüm paydaşlarını dinleyen bir iş ortağı ve danışmandır.

Denetim, «DENGE» değil, sürekli bir «DENGELEME» faaliyetidir.

Yorumlarınızı bekliyoruz

e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*