Türkan Özilhan Tacir / Anadolu Sağlık Merkezi Genel Müdürü

“Hasta Odaklı Bakım”da Anadolu Sağlık Merkezi imzası var

Günümüzde sağlık sektöründe en önemli amaç hasta algısının doğru yönetimi. Başarılı bir hizmet için hastaya, doğru sağlık hizmeti vermek artık yeterli değil. İnsan sağlığına dokunan ve bu özelliği ile hizmet sektörünün en önemli noktasında duran hastanelerin mutlak başarı için “hasta odaklı bakım” anlayışını benimsemeleri gerekiyor. En iyi tedaviyi sağlamayı temel amaç edinen sağlık sektöründe hastanın mutluluğunu hedef alan hasta odaklı bakım anlayışı; doktorun hasta ile iletişiminden, hemşirelik hizmetlerine, ihtiyaç duyduğu psikolojik destekten yemeklerin kalitesine kadar hastanın tedavi süresi boyunca, hastanede aldığı tüm hizmetleri ve ihtiyaçlarını kapsıyor. Bu anlayış, hastayı tedavinin bir parçası yapıyor ve merkeze alıyor.

Türkiye’de “Sağlıkta Referans Merkezi” misyonu ile çalışmalarını yürüten Anadolu Sağlık Merkezi’nde biz, hasta odaklı bakımı sektörde öncelikli uygulayan hastane olmanın avantajlarını yaşıyoruz.  Amacımız; sağlık hizmeti sunmanın yanında yaşam kalitesini de arttırmak. Bu amaç doğrultusunda “Hasta Odaklı Bakım Departmanı” kurarak Türkiye’de bir ilke imza attık.  Yakın coğrafyadaki hastalara da hizmet veren ve 2012 yılında Türkiye’nin sağlık turizminde lider marka olarak hastalarımızın ihtiyaçlarını dinlemenin önemini biliyoruz. Bu sebeple; bizi çok heyecanlandıran bir projeye başlıyor ve gönüllü hastalarımızdan oluşan bir Hasta Komitesi’ni hayata geçiriyoruz. Hasta odaklı bakım açısından eksiklerimizi ve ihtiyaçlarımızı hastaların gözünden görmemizi sağlayacak olan bu proje, bir bakıma önerileriyle bize liderlik yapacak.  Biz de bu alandaki deneyimlerimizi arka arkaya dünyanın en iyi hastanesi seçilen, bizim de eğitim ve araştırma alanında stratejik ortağımız olan Johns Hopkins’in Kasım ayında düzenleyeceği uluslararası hasta odaklı bakım üzerine düzenleyeceği forumunda paylaşacağız.

Özellikle kanser alanında referans merkezi olduğunu gururla söylediğimiz Anadolu Sağlık Merkezi’nde öncelikli stratejimiz, üstünlüklerimiz üzerine çalışmayı sürdürmek.  Başarılarımız bize çok önemli yeni bir hedef belirledi; hasta odaklı bakıma yönelmiş kapsamlı bir kanser merkezi olmak. Bu merkez multidisipliner çalışmayı ön plana çıkaran, kalite standartları belirlenmiş ideal bir sistem olacak. Bunun yanı sıra, hasta odaklı bakımı önceliği olarak kabul eden kapsamlı bir Meme Merkezi Kliniği kurma hedefimiz de var. Merkezimiz sadece kanser vakalarıyla ilgilenmeyecek; meme sağlığıyla ilgili her sorunun teşhis ve tedavi aşamalarının tamamını içine alan, hekim, vaka hemşiresi, diyetisyeni ve gerekli noktalarda psikologlarıyla da tedavi sürecinde hastaya sürekli eşlik eden güler yüzlü, iyi hissettirecek bir hizmet anlayışını benimseyecek.

Hastalarımıza en iyi ve kapsamlı hizmeti sunmak için Johns Hopkins ile olan stratejik işbirliğimizi bir sonraki adıma taşımayı istiyoruz. Bu kapsamda; hastanemizde Johns Hopkins Polikliniği kurmayı planlıyoruz. Johns Hopkins’ten gelecek hekimler burada belirli dönemlerde Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışabilecek.

Anadolu Sağlık Merkezi’nde 1300 çalışanımızın her biri hastalarımızın mutluluğu için çalışıyor. Bu da bizi Türkiye’den yılda yaklaşık 200 bin tedavi başvurusu alan, 60’ın üzerinde ülkeden yılda yaklaşık  5000 yabancı hastanın ağırlandığı bir hastane yapıyor.

Hepinize sağlıklı ve mutlu günler diliyorum,

Sevgi ve Saygılarımla,

Yorumlarınızı bekliyoruz

e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*