Pelin Lokmanhekim / ALease CEO
pelin_lokmanhekim_blog_gorsel

İş dünyasındaki kadınlar daha detaycı ve planlı olmak zorunda…

Kadınların iş hayatındaki yeri gün geçtikçe artıyor. Benim çalışmaya başladığım yıllardan bu yana baktığımda hem kadınların iş hayatına katılmasında, hem de kadın yönetici kademesinde ciddi oranda artış olduğunu büyük bir mutlulukla gözlemliyorum. 90’larda kadın yöneticilere çok az rastlanırdı ve özellikle üst yönetimde olanlar parmakla gösterilirdi. Ancak şimdi hemen her sektörde başta finans alanında olmak üzere ciddi sayıda kadın yönetici var.

Kadın çalışan sayısının artmasıyla, iş hayatında yüksek pozisyonlara gelen kadınların sayısı da aynı oranda artış gösteriyor. Liderlik gücünde cinsiyet (+) veya (-) değil. Kadınla erkeğin birbirinden farklı özellikleri var.

Kadınların iş hayatlarındaki başarılarının arkasında, erkeklerden farklı olan özelliklerin önemli bir yer tuttuğunu söyleyebilirim. Kadınlar yaratıcı, barışsever, insan odaklı, daha duygusal olmanın yanı sıra uyuma daha çok önem veriyorlar. Strese farklı yaklaşımları var. Sorunları konuşarak çözmeye çalışıyor, dolayısıyla ekip çalışmasına daha yatkınlar. Aynı zaman da kadınlar erkeklere oranla daha planlı ve hedef odaklı çalışıyor.

Ancak iş hayatı ciddi ve zaman zaman da çok sert olabiliyor. Bu kadınlar için bazen zorlayıcı olabiliyor. Ayrıca kadınlar birden fazla şeyle ilgilenmek zorunda. Hem özel hayatındaki sorumluklarını yönetmesi ve dengeyi bulması kolay değil. İşin yanında ev ve aile ile ilgili sorumluluklar, bazen odaklarını kaybetmelerine ve geride durmayı tercih etmelerine neden olabiliyor.

Bir kadının hem çalışması, hem de özel hayatındaki sorumluluklarını yönetmesi ve dengeyi bulması kolay değil. Bu yüzden kadınlar daha detaycı ve planlı olmak zorundalar. Ben de her şeyi mükemmel yaptığımı söyleyemem sonuçta bir taraf ağır basıyor ve eğer yöneticiyseniz bu çoğu zaman iş oluyor. Çok iyi organizasyon yaptığımı ve evde yapılması gerekenleri uzaktan kumandalı yönettiğimi söyleyebilirim. Ancak çok samimi olmak gerekirse bazen özellikle iyi bir anne olabiliyormuyum diye üzüldüğüm zamanlar oluyor. Umarım oğlum ileride benimle gurur duyar.

Anadolu Grubu’nda çalışmak gurur verici

Ben Anadolu Grubu’ndaki ilk kadın Genel Müdür’üm. Anadolu Grubu gibi Türkiye’nin en büyük gruplarından birinde kadın yönetici olmak da gerçekten gurur verici. İlk Yönetim Kurulu toplantımızda, Yönetim Kurulu Başkanımız Tuncay Bey, bunu bana söylediğinde çok mutlu olmuştum.  Sonrasında grubumuzda, kadın genel müdürlerin sayısı hızla arttı. Grubun çok yönlü oluşu ve uluslararası alandaki faaliyetleri, mobiliteye önem vermesi, değişik kültürlerden insanlarla bir arada çalışması ve tecrübesi benim için çok önemli katkılar sağlıyor.

Sevgi ve saygılarımla,

Yorumlarınızı bekliyoruz

e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>