Dilek Dölek / McDonald’s Genel Müdürü

Türkiye’de kadın yönetici sayısı gün geçtikçe artış gösteriyor ve birçok gelişmiş ülkeyi geride bırakan rakamlara ulaşıyor. Grant Thornton’un araştırmasına göre, Türkiye’deki kadın yönetici sayısı, geçen yıla göre yüzde 6’lık bir artışla yüzde 31 oranına ulaştı. Peki, bu oranın yüzde 26 ile Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin, yüzde 24 ile Avrupa Birliği, yüzde 22 ile Latin Amerika, yüzde 18 ile G7, yüzde 18 ile Kuzey Amerika ve yüzde 21 ile dünya ortalamalarını geride bıraktığını biliyor musunuz? Dileğim bu rakamların gelecek dönemlerde daha da artması. Bizim de bir parçası olduğumuz Anadolu Grubu ise, yukarıda verdiğimiz bu güzel rakamlara büyük katkı yapan şirketlerin başında geliyor.

McDonald’s ve Kadınlar
McDonald’s sistemi içerisinde yönetim kademesinde görev alan kadın yönetici sayısı oldukça yüksek. Ben, McDonald’s’ın Türkiye’deki ilk kadın genel müdürüyüm. Restoranlarımızda hem ekip üyesi hem de müdür seviyesinde her yaştan kadın çalışanımız bulunuyor. Restoranlarla birlikte baktığımızda kadın çalışan oranımız yüzde 33. Kadın istihdamı adına yaptığımız en büyük açılım ise 50 yaş civarındaki ev kadınlarına McDonald’s’ı açmak oldu. Oluşturduğumuz yarı-zamanlı iş olanakları sayesinde, çalışma hayatına tekrar atılıp ek gelir kazanmak isteyen ev kadınları ya da emekli olduktan sonra çalışmaya devam etmek isteyenler bizi tercih ediyorlar.

Diğer taraftan, McDonald’s’ın kadın çalışanlar konusundaki bu hassasiyeti uluslararası boyutta da karşılığını buluyor. McDonald’s’ın, Woman Global Leadership Network olarak adlandırılan ve fırsat eşitliği arttırmaya yönelik dünya çapında bir girişimi var. Kadınların üst yönetimde yer almasını hedefleyen bu girişime kadın genel müdürler liderlik ediyor. Kadınların iş hayatında daha üst seviyelere çıkabilmesi adına kadın yöneticiler için neler yapılması konusunda eğitimler düzenliyorlar. Biz de Türkiye McDonald’s olarak bu girişimin bir parçasıyız.

Ancak burada özellikle şunu belirtmek isterim ki, kadın yönetici ve çalışanların olması tek başına bir avantaj değildir. Burada önemli olan şirketin başarıya verdiği değerdir. Anadolu Grubu ve McDonald’s, yöneticilerini ve çalışanlarını kadın/erkek ayrımı yapmadan liyakata göre değerlendiren şirketler. Ben de kadın yönetici olarak anılmaktan çok her zaman başarılı bir yönetici olarak anılmayı tercih ediyorum.

Başarılı ve üretken olmak, kadın ya da erkek olmaktan daha önemli
Şanslıyım ki, bugüne dek kadın ayrımcılığına izin vermeyen, terfi ve takdirin likayata dayalı olduğu kurumlarda çalıştım. Bu nedenle, kadın olduğum için herhangi bir zorlukla ya da avantajla karşılaştığımı söyleyemem. Profesyonel yaşamın getirdiği zorluklar aslında kadın, erkek hepimiz için geçerli. Başarılı ve üretken olmak, kadın ya da erkek olmaktan çok daha önemli. Bu anlamda çalışanların verimliliklerini cinsiyet ayrımı yapmadan değerlendirmek gerektiğine inanırım. Organizasyonlarda farklılıkların teşvik edilmesi ve bu farklı profillerin güçlü yanlarının değerlendirilmesi taraftarıyım. Öte yandan, kadınların ne denli büyük bir potansiyele sahip olduklarını hayatın pek çok alanında görüyoruz, yaşıyoruz. Fırsat verildiğinde kadınların her alanda fark yaratabileceğine yürekten inanıyorum.

Tabii ki kariyer yolunda insanların kendilerine hedefler belirlemesi ve bu hedefe ulaşmak için doğru adımları atmaları çok önemli. Genç arkadaşlarıma her zaman kendilerini mutlu edecek, severek ve öğrenerek çalışacakları bir işi tercih etmelerini, her zaman pozitif olmalarını, iş ve özel hayatlarını ayrı tutmalarını, günceli takip etmelerini öneriyorum.

Ben iş hayatım boyunca üstlendiğim her pozisyonda işimi en iyi şekilde yapmaya, hatta bir üst pozisyondaymış gibi işimi yönetmeye odaklandım. Yalnızca yönetmekte olduğum departmanın değil, şirketin de genel başarısına nasıl katkımın olacağını göz önünde bulundurdum. Elbette, yöneticilik pozisyonunda bu aşamaya gelebilmemin diğer unsurları arasında da iyi bir ekiple takım ruhu oluşturmak ve sinerji içerisinde çalışmak yer alıyor.

Yöneticilikte en önemli unsurun ise olayları doğru algılama ve doğru kararlar verebilme olduğunu düşünüyorum. Yönetici adayları bu yönde kendilerini geliştirmeli ve algıları daima açık olmalı. Yöneticilerinizin deneyimlerinden faydalanmak, olayları nasıl çözümlediklerini gözlemlemekle kalmayıp bunları kendi içinizde sorgulamak kesinlikle gerekli. Ayrıca, özellikle kadın yönetici adaylarına, doğanın bizlere bahşettiği algı ve sezgi yetisini göz ardı etmemelerini tavsiye ederim.

Bir yönetici olarak kadınların iş hayatında aktif rol almasını destekleyen Anadolu Grubu’nun bir parçası olmaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyduğumu belirtmek isterim.

Sevgi ve saygılarımla,

Comments are closed.