Sezen Yurdalan / Anadolu Grubu İç Denetim Uzmanı

Kişisel yetkinliklerin, bir iç denetçinin profesyonel hayatındaki önemi

Küresel iş dünyasında meydana gelen değişim ve gelişmelerle birlikte, iç denetçinin sahip olması gereken nitelik ve beceriler de zaman içinde dönüşüm geçiriyor. Günümüzde, bir iç denetçi için artık sadece teknik becerilere sahip olmak yeterli değil. Mesleğini başarı ile yürütebilmesi için bir denetçinin, kişisel yetkinliklere de sahip olması gerekiyor. Bunlar arasında; sözlü iletişimi, mülakat becerilerini ve aktif dinlemeyi sayabiliriz. Bu yetkinlikler, kişilik kalite özellikleri ve alışkanlıkları olmakla birlikte, ideal çalışanı standart çalışandan ayırıyor. IIA’in yayımladığı “İç denetçilerde en etkili 7 özellik” isimli raporda, geleceğin iç denetçisinin nitelik ve becerilerinin nasıl olduğuyla ilgili bir araştırmaya yer veriliyor. Bu araştırma sonucunda, geleceğin iç denetçisinin yoğun teknik bilgiler yerine geniş kişisel yetkinlikler yelpazesine sahip olduğu görülüyor.

Kişisel yetkinliklerin, iç denetçinin profesyonel hayatında bu kadar önem kazanmasının en önemli sebebi, küresel iş dünyasında meydana gelen değişimlerle birlikte, iç denetçinin şirketlerdeki rolünün değişiklik kazanmasıdır. İç denetçiler, artık daha çok şirketlerinin birer stratejik ortağı olarak görülüyor. İç denetçilerden beklenenlerin bu yönde farklılaşması, onların stratejik düşünme gibi kişisel yetkinliklerini de kullanmalarını gerekli kılıyor.

Uzmanlık becerileri gibi kişisel yetkinliklerin de öğrenilmesi zaman alır. Eleştirel ve stratejik düşünme becerilerine, zaman içinde deneyim kazandıkça sahip olunur. Global İç Denetim Genel Bilgi Tabanı (CBOK) 2016 yılı araştırmalarına göre de; eleştirel düşünme becerisi, iç denetçi işe alım süreçlerinin en önemli kriterlerinden biridir ve bu beceri deneyimle kazanılır.

Grubumuzun Denetim Başkanlığı’nda kişisel yetkinlikler, işe alım sürecinden performans ölçümlemesine, önemli bir kriter olarak görülüyor. Grubumuzda görev alan bir iç denetçi olarak gerek yöneticilerimin verdikleri geri bildirimler, gerek departman içi aldığımız interaktif eğitimler ile kişisel yetkinliklerimin gelişiminin desteklenmesinin faydasını görüyorum.

Her ay olduğu gibi Denetim Farkındalık Ayı’nda da, kişisel yetkinliklerimi geliştirmenin öneminin farkındayım. Tüm takım arkadaşlarımla birlikte, teknik bilgilerimizin yanında kişisel yetkinliklerimizi geliştirerek, Grup şirketlerimizin faaliyetlerini bağımsız ve objektif bir danışman gözüyle, en iyi şekilde geliştirmek ve onların faaliyetlerine değer katmak hedefiyle çalışmaya devam ediyoruz.

Denetim Farkındalık Ayı kutlu olsun.

Yorumlarınızı bekliyoruz

e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*