Elif Akbal / Anadolu Sağlık Merkezi Hasta Bakımı ve Hemşirelik Hizmetleri Direktörü
elif_akbal_blog_gorsel

Klinik Basamaklandırma ile sektörümüzde fark yaratıyoruz

Anadolu Sağlık Merkezi, kurulduğu günden bu yana, hasta odaklı bakım anlayışını benimseyerek hizmet kalitesini daha ileri seviyelere ulaştırmak için çalışmalarını yürütüyor. Anadolu Sağlık Merkezi Hasta Bakım ve Hemşirelik Hizmetleri Direktörlüğünce Ekim ayı içinde hastanemizde uygulamaya aldığımız “Klinik Basamaklandırma” sistemi ile, hasta bakım kalitesini olumlu yönde etkilerken, personel gelişimi ve memnuniyetini de artıracağımıza inanıyoruz.

Klinik Basamaklandırma, hastanemizin stratejik iş birliği içinde olduğu Johns Hopkins dahil Amerika Birleşik Devletleri’nde birçok hastane tarafından kullanılan ve hemşirelerin hasta bakımından uzaklaşmadan gelişmelerine katkı sağlayan ilerleyici bir kariyer modelidir. Bu modelle; nitelikli sağlık hizmeti sunulmasında büyük katkısı olan hemşirelik mesleğinin ilerlemesine ve hemşirelerimizin kariyer planlamaları çerçevesinde kişisel gelişimlerine destek oluyoruz. Onları bilimsel çalışmalara teşvik ederek, kanıta dayalı hemşirelik bakım uygulamaları ile hizmet kalitesini yükseltmeyi hedeflerken, aynı zamanda objektif değerlendirmelerle yapılan kariyer planı uygulaması ile personel memnuniyetini olumlu yönde etkilemeyi, yüksek motivasyon sağlamayı, kuruma hemşire çekme ve tutundurmayı güçlendirmeyi de amaçlıyoruz.

Uluslararası Hemşirelik alanında başarılı olmuş bir kariyer modeli olan, Klinik Basamaklandırma sisteminin, Türkiye’deki ilk uygulayıcısı olarak sektörümüzde öncü olacağımızı düşünüyorum. Sistemli bir çalışmayla kariyer planlarını oluşturduğumuz hemşirelerimizin, kişisel gelişimlerini de destekleyerek, hastalarımıza en mükemmel hizmeti sunma amacımız doğrultusunda Anadolu Sağlık Merkezi’nin bir adım daha öne çıkmasını hedefliyoruz.

Bu sistem içinde yer alan hemşirelerimizin değerlendirme ve atama aşamalarında özellikle liderlik ve iletişim alanlarında gelişmelerini desteklerken,performanslarının değerlendirilme sonuçlarının kullanılması, kurumda kalıcılığın artırılması, araştırma ve iyileştirme çalışmalarına teşvik gibi konulara da önem veriyoruz. Tüm yürütme çalışmalarını; hastanemizin İnsan Kaynakları, Performans Geliştirme ve Hemşirelik Direktörlüğü’nden profesyonellerin oluşturdukları Yürütme Ekibi ile sağlamaktayız. Birlikte, sistemin uygulanabilir olması için şartlarımızı değerlendiriyor, güçlendiriyor, stratejimizi, hedeflerimizi belirliyor, planlama yapıyor, organizasyon faaliyetlerini yönetiyoruz. Eğitimlerin, duyuruların, dosyaların oluşturulması, yönetici ve dış firma değerlendirmelerinin tamamlaması, ekip toplantılarının düzenlemesi ve kayıt sistemlerinin geliştirmesi, yürütme ekibimiz tarafından yapılıyor. Sisteme başvuru değerlendirmesi ve değerlendirme sonrası atama olmak üzere iki dönem kurul kararı alıyoruz. Ayrıca, performans ölçeği geliştirme, akış şemalarını oluşturma konularında da yine yürütme ekibimiz titizlikle çalışıyor. Her yıl sistemimizi yeniden gözden geçirip ihtiyaç duyulan geliştirmeleri yaparak, sağlıklı bir işleyişle hemşirelerimizin sisteme inançlarını da güçlendirmeyi hedefliyoruz.

Klinik Basamaklandırma sistemi dahilinde hemşirelerimizin 2015 yılı atamalarını gerçekleştirdik. Hastanemizin üst yönetim ekibinin katılımlarıyla hemşirelerimize süreç içindeki performanslarına yönelik sertifikalarını teslim ettik. Hemşirelerimizin kariyerlerinde önemli rolü olacak bu sistem içinde mesleki gelişimlerine katkıda bulunmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyor ve sağlık alanında fark yaratan hemşirelerimizin başarılarıyla gururlanıyoruz.

Yorumlarınızı bekliyoruz

e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>