Menteş Albayrak / Anadolu Grubu Denetim Koordinatörü

KOBİ’lerin gelişimine katkı sağlamayı önemsiyoruz

Denetim Başkanlığı olarak öncelikle kendimizi sürekli yenilemek, geliştirmek ve Grubumuza daha iyi hizmet verebilmek, sonrasında da ülkemizde mesleğimizi geliştirmek için birçok kuruluş ve faaliyetlerinde aktif rol alıyoruz. Vizyonumuz olan “Paydaşlarımızın güvenilir danışmanı olarak değer yaratmak” içerisinde yer alan “değer yaratmak” hedefini, sadece Grubumuz ile sınırlı tutmuyoruz. Meslektaşlarımızın gelişimi ve dolayısıyla mensubu bulundukları kurumların ilerlemesine de destek sağlayarak bir anlamda sosyal sorumluluk anlayışı ile Grubumuz dışında da değer yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Dünyada istihdamın üçte ikisini, Kobiler karşılıyor. Esnek ve çevik yapıları ile güç zamanlarda dahi, yatırıma devam edebiliyorlar. Antalya’da yapılan G20 Zirvesi gündeminde, ilk defa kobilere bu kadar çok yer verildi. Bunun en önemli sebebi, dünyada yavaşlayan büyüme için umut kaynağı olmaları.

Ekonomik hayatta önemli bir aktör olan KOBİ’lerin gelişimi ve kurumsallaşması, ülkemizde de büyümeye, ihracata ve istihdama önemli katkı sağlayacaktır. Bu bilinç ile, Grup olarak biriktirdiğimiz tecrübelerimizi paylaşarak KOBİ’lerin gelişimine katkı sağlamayı, ülkemiz ve insanının ilerlemesi için de destek olarak görüyor ve konuya sosyal sorumluluk projesi titizliğiyle yaklaşıyoruz.

Bu çerçevede Ocak ayında İstanbul Ticaret Odası’nın düzenlediği “Kobilerde Etkili Yönetimin  Güvencesi Olarak İç Denetim” konulu panele, Grubumuz Denetim Başkanlığı’nı temsilen konuşmacı olarak katıldım ve KOBİ’lerimize Anadolu Grubu’nun başarısı ve bu başarıda kurumsallaşma ile iç denetimin katkısını anlattım. Hedefimiz, KOBİ’lere Anadolu Grubu örneği ile ilham vermek ve kurumsallaşma yönünde teşvik ederek enerjilerini artırmaktı.

1950 yılında, Kurucularımız ve Onursal Başkanlarımız, Kamil Yazıcı ve İzzet Özilhan’ın girişimci ruhlarını ortaya koymaları ile başlayan yolculukları; Anadolu değerlerine bağlılık, yenilikçilik ve ortak akla olan inançları ile bugün 10 sektörde, 19 ülkede, yaklaşık 50.000 çalışan ile faaliyet gösteren dev bir çınara dönüştü. Grubumuzun hikayesini kendileri ile paylaştıktan sonra bu yolculukta önemli yeri olan başarı faktörlerlerine değindik.

İlk başarı faktörü olarak “Kurumsallaşma ve Profesyonel Yönetim”i örnekleri ile anlattık.

Ardından “Global Ortaklıklar”ın, bilgi ve tecrübe birikimimiz ile kurumsallaşmamıza sağladığı katkıları aktardık. “Sermaye Piyasalarına Ulaşım” sayesinde doğru kaldıraç kullanımının büyümemize kattığı ivme ile “Risk ve Fırsatların Doğru Yönetimi” konularını Kurumsal Yönetim ile ilişkilendirdik.

Kurumsal Yönetim’in önemli saç ayaklarından biri olan İç Denetim’in ne olduğunu ve Grubumuz özelinde nasıl uygulandığını ve bu yolculukta Grubumuza kattığımız değerleri, örnekleri ile paylaştık.

Panel sonundaki soru-cevap bölümde dinleyicilerin ilgi ve heyecanını görmek bizleri çok mutlu etti. Bu mutlululuğun verdiği motivasyonla, değer yaratma yolculuğumuza devam ediyoruz.

Yorumlarınızı bekliyoruz

e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*