Selim Güven / Anadolu Vakfı Genel Müdürü

Mentorluk Programımız, çağdaş bakış açısı ve yenilikçi yaklaşımıyla gençlerimizin yoluna ışık tutuyor

Geçen altı yıllık süre içinde toplumdaki etkisini gururla gözlemlediğimiz, yeni neslin vizyonunu genişletme hedefiyle hayata geçirdiğimiz Mentorluk Programı, çağdaş bakış açısı ve yenilikçi yaklaşımıyla gençlere engin ufuklar açıyor. Ülkemizin geleceğine yönelik önemli bir yatırım olarak gördüğümüz bu program sayesinde kültürümüzde önemli bir yeri olan usta-çırak ilişkisini çağdaş bir anlayışla yorumlayarak, kuşaklararası karşılıklı öğrenme ve deneyim paylaşımı için ortam oluşturuyoruz.

Gençlerimizin geleceklerini planlarken akademik başarıya fazlasıyla odaklandıklarını gözlemledik. Ancak biz bunun ötesinde, hayatlarını tüm yönleriyle başarılı kılmak ve dolayısıyla “mutlu birey”  tanımına katkı sağlamak için, gençlerimizin var olan potansiyellerini geliştirerek, güçlü ve gelişime açık yönlerini keşfetmelerini sağlayarak kişisel yetkinliklerini geliştirmeleri için çalışıyoruz.

Bu misyonumuzu hayata geçirdiğimiz çok güzel örneklerimiz var. Bir bursiyerimiz sosyal medya üzerinden yayılarak geniş kitlelere ulaşan bir projesiyle artık körelmeye başlayan bir zanaat olan çaput kilim dokumacılığını görünür kıldı. Projesiyle köyün kadınlarına iş imkânı sağladı ve büyük takdir topladı. Diğer taraftan başka bursiyerlerimiz, vakfımızın desteğiyle açtıkları fotoğraf sergisinin geliriyle Elazığ’daki bir ilkokulun öğrencilerinin ihtiyaçlarını karşıladılar. Mentorluk Programı kapsamında yaptığımız kişilik envanteri sonuçlarından yararlanarak profesyonel hedeflerini netleştiren bir diğer bursiyerimiz Galatasaray ve Bordeaux Montaigne üniversitelerini bitirdi ve diğer bazı bursiyerlerimiz gibi Anadolu Grubu bünyesine katıldı. Çalışmalarımızın böyle güzel çıktılar vermesi bizleri bir taraftan gururlandırırken, bir taraftan da daha fazlasını yapmak için motive ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Dünya Gazetesi ile Vakfımızın etkinlikleri hakkında bir söyleşi yaptık. Değerli gazetecimiz  söyleşimiz sonrasında köşesinde çalışmalarımızı anlatan bir haber yayınladı. Bu söyleşide de kamuoyuna açıkladığım gibi Anadolu Vakfı olarak Mentorluk Programımızla gençlerimizin farkındalık kazanabilme ve kişisel gelişimlerine dair yenilikçi yaklaşımlar elde edebilmelerini önemsiyoruz. Öğrendiklerini kendi yaşamlarına uygulayabilmeleri ve buna bağlı olarak kendilerini tanıma, gelişmeye açık yönlerine dair farkındalık fırsatı yakalayabilmeleri bizim için çok önemli.

Dolayısıyla eğitim alanındaki çalışmalarımızla bursiyelerimiz üzerinden, faaliyetlerimizin ülke genelinde farklı aileleri, toplulukları etkileyen büyük bir sevgi ağının da ilk basamağı olması bizleri hem duygulandırıyor hem de gururlandırıyor. “İnsana yatırım” ilkesi doğrultusunda sürdürdüğümüz çalışmaların akademik, profesyonel ve toplumsal sonuçlarını görmek, bursiyerlerimizin başarılarına tanık olmak ve bunda katkımız olduğunu bilmek bizler için önemli bir motivasyon kaynağı oluyor.

Kıvançla söyleyebilirim ki Anadolu’nun Vakfı olarak akademik ve sosyal başarılarıyla dikkat çeken gençlerimizin hayatla ve iş yaşamıyla ilgili donanımlarını artırmaya yönelik kurguladığımız Mentorluk Programımız, her yıl daha da gelişiyor.  22 mentorla yola çıktığımız programımızda bu yıl itibarıyla 93 mentor bulunuyor. Bugüne kadar 550’den fazla  mentor ve menteenin katıldığı programımız kapsamında, 40 bin saat mentorluk desteği verdik. Bu yıl 6. Dönem Mentorluk Programımızı sürdürüyoruz ve TAYSAD ile MEYED üyeleri de mentor olarak aramıza katılarak programımıza güç kattılar. Bu vesileyle programımız Anadolu Grubu’nun dışına da açılmış oldu.  Birçok saygın kuruluşun yöneticilerinden gelen mentor olma talepleri ise programımızın toplumsal katkısının fark edildiği konusunda bizleri ayrıca memnun ediyor.

Gücünü bilgi birikiminden, üretken ortak akla dayalı girişimlerinden ve insan merkezli çalışmalarla toplumu kalkındırma misyonundan alan Anadolu Vakfı’nın yalnızca Mentorluk Programı’yla değil, eğitimde, sağlıkta ve sosyal alanlarda toplumsal gelişimi tetikleyen, yaşam kalitesini yükselten pek çok diğer faaliyetiyle hizmetlerine tüm hızıyla devam edeceğini söylemekten büyük mutluluk duyuyorum. Vakfımızın ülkenin kalkınması, toplumun desteklenmesi ve geleceğin şekillenmesi için hayata geçirdiği bütün projelerde payı olan tüm çalışma arkadaşlarıma, Grubumuzun Kurumsal  blogu vasıtasıyla teşekkürlerimi sunuyorum. Toplumumuz ve ortak geleceğimiz için hep birlikte üretmeye devam edeceğimize inanıyorum.

 

Yorumlarınızı bekliyoruz

e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*