Demir Şarman / Anadolu Etap Genel Müdürü

Miço Projesi’yle tarım sektöründe ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz

Anadolu Etap olarak faaliyetlerimizin bütününde sosyal, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliği en önemli değerlerimizden biri olarak görüyoruz. Gelecek kuşaklara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak sorumluluğuyla Türkiye’de Sürdürülebilir Tarım İlkeleri’ni yayınlayan ilk tarım şirketiyiz. Bu ilkeler doğrultusunda geleceğimize iyi bir iz bırakmak için doğal kaynakları koruyor, çiftçilerimize ve çiftçilerimizin çocuklarına yatırım yapıyoruz.

Bu kapsamda kadınların işgücüne katılımını desteklemek amacıyla çiftliklerimizde çalışan gündelik yevmiyeli tarım işçilerinin ve mevsimlik işçilerin öncelikle kadınlardan oluşmasına öncelik veriyoruz. 2015 yılında çiftliklerimizde %70’ini kadın çiftçilerin oluşturduğu 2.000 kişiye istihdam olanağı yarattık.

Şimdi de geleceğimizin temelleri olan çocuklarımız için yeni bir ilke imza attık.

Çiftliklerimizde misafir olarak gördüğümüz mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarının (Misafir İşçi Çocukları – MİÇO), eğitim ve gelişimlerine devam etmeleri ve yeni beceriler kazanmaları amacıyla kreş açarak kesintisiz eğitim sunan, Türkiye’nin ilk tarım şirketi olduk. 2015 yılında 150 çocuğa, 2016’da ise 155 çocuğa eğitim imkanı sağladık.

Çanakkale ve Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlükleri ve Halk Eğitim Merkezleri ile işbirliği içinde Haziran – Ağustos aylarında Kumkale ve Tahirova çiftliklerimizdeki kreşlerimizde eğitimlere geçen sene olduğu gibi devam ettik. Çanakkale’deki Kumkale çiftliğimizdeki kreşte 4-14 yaş aralığında bulunan 100, Tahirova çiftliğimizdeki 55 çocuğumuz 10 öğretmen eşliğinde Türkçe, müzik, beden eğitimi, halk oyunları, resim, el sanatları derslerindeki faaliyetlerle eğitici ve eğlenceli bir dönem geçirdiler.

25 Ağustos’ta Çanakkale’de düzenlenen bir etkinlikte, Çanakkale Kumkale çiftliğimizde eğitim gören çocuklarımızın resim ve el işi eserleri sergilendi. Öğrencilerimizin verdikleri konser ve dinletiler ile halk oyunları gösterisi büyük ilgi gördü. Bu kapsamda projemizde emeği geçen herkese tekrar teşekkür etmek istiyorum.

Önümüzdeki dönemde de vizyoner bakış açımız, sorumluluk bilincimiz ve yeniliklere imza atma alışkanlığımızla üretmeye, gelecek nesillerimiz için çalışmaya devam edeceğiz.

Bir yorum yapılmış

  1. Avatar arif koçak 29/12/2017 12:08 tarihinde yazdı

    güzel başarılı bir proje hayata geçirenlerin emeğine sağlık

Yorumlarınızı bekliyoruz

e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*