Selim Güven / Anadolu Vakfı Genel Müdürü

Bu yıl, 11 – 17 Mayıs tarihlerinde 32.si kutlanan Vakıf Haftası, ülkemizde çok köklü bir geçmişi olan bağışçılık ile insana ve topluma yatırım konusunda bir öz değerlendirme yapma fırsatı da sunuyor.

Anadolu Vakfı, “Anadolu’nun Vakfı” olmak vizyonuyla, geride bıraktığı 35 yıl boyunca aralarında okul binaları, yurtlar, spor salonları da olmak üzere 50’nin üzerinde eseri, ülkemize kazandırdı. Anadolu Vakfı tarafından 2005 yılında,  ABD’de 21 yıl üst üste en iyi hastane seçilen Johns Hopkins Medicine ile iş birliği içinde, Anadolu Sağlık Merkezi kuruldu.

Anadolu Sağlık Merkezi, 66 farklı ülkeden gelen hasta sayısıyla, Türkiye’nin en çok yabancı hastaya hizmet veren hastanesi  seçildi ve bölgenin kanser tedavi merkezi olma yolunda hızla ilerliyor. Yeni hizmete giren Meme Merkezi ile Anadolu Sağlık Merkezi, daha etkin bir şekilde, kadınlarımızın hizmetinde olmaya devam ediyor. Kemik iliği naklinde ise Anadolu Sağlık Merkezi lider konumda faaliyetlerini sürdürüyor. Anadolu Sağlık Merkezimizde 1.000’in üzerinde kemik iliği nakli gerçekleştirildi.

Anadolu Sağlık Merkezi’nin açılışından 2014 yılı sonuna kadar, ihtiyaç sahibi hastalara toplamda 84.939 muayene, 17.161 hasta yatış günü, 6.489 ameliyat, bedelsiz olarak Vakıf kaynaklarından sağlandı. 2014 yılında gerçekleştirilen çocuk sağlığına yönelik “Sağlıklı Çocuklar, Mutlu Yarınlar“ projesi kapsamında  2.200 çocuğa ulaşıldı; 6.380 muayene, 1.500 sünnet, 250 ameliyat 5.250 tetkik hizmeti verildi. Ulaşılan pozitif sonuçlar değerlendirilerek Anadolu Vakfı Sosyal Sorumluluk Projeleri 2015 yılı programına, projenin 2.500 çocuğu kapsayacak 2. fazı eklendi. Anadolu Sağlık Merkezi, Anadolu Vakfı’nın en büyük sosyal yatırımı olarak, yıldan yıla gelişen bir perfomans göstermeyi sürdürüyor.

Eğitim alanında, 2014 yılında Ankara’nın Kazan İlçesi’nde 4.5 milyon TL yatırım ile Anadolu Vakfı tarafından daha önce yaptırılmış olan Efes Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne simültane çeviri olanakları da bulunan Konferans Salonu, atölye ve dersliklerden oluşan Eğitim Tesisi kazandırıldı. Vakıf, geçen 35 yılda 20 binin üzerinde gencimize burs vererek, her yıl 01 – 30 Eylül tarihleri arasında online başvuru yapan üniversite öğrencilerine burs vermeyi sürdürüyor ve mevcutta 1.000’in üzerinde bursiyer okutuyor. Bu hizmete ek olarak, Vakfımız tarafından yaptırılmış olan okul, yurt, hastane gibi eserlerin bakımı için de her yıl belirli bir yatırım yapılıyor.

Kısa vadeli sosyal ihtiyaç ve talepleri karşılama, yapmış olduğu eserleri yenileme ve geliştirmenin yanında Anadolu Vakfı, ‘insana yatırım’ ilkesi ile son üç yıldır toplumsal kalkınmaya yönelik stratejik yaklaşıma ve çalışmalara odaklandı. Bursiyerlere yönelik başlatılan Mentorluk Programı, kuşaklar arası öğrenme deneyimi yaşatıyor. Bu program aracılığıyla, gençler bireysel ve kariyer gelişimlerine daha iyi yön veriyor,  hedeflerine ve bu doğrultuda ihtiyaç duyabilecekleri bilgi, deneyim ve kaynak arayışlarına aynı yollardan geçmiş bir öğrenme ortağıyla birlikte ilerleyerek destek bulabiliyor ve  kendini daha iyi tanıma , güçlü yönleri ve gelişim alanlarını belirleme şansını da yakalayabiliyor.

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın “Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı” çerçevesinde hibe desteği kazanan “Sosyal Girişimci Gençler” projesi  özellikle“Sosyal Girişimcilik” ve proje yönetimi  alanlarında sosyal girişimcilik ekosisteminin kapasitesini geliştirmek için büyük bir fırsat sağlıyor. Proje, üniversiteler, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliğinin geliştirilmesi ve sinerji yaratılmasına olanak veriyor.

Türkiye genelinde yürütülen “Değerli Öğretmenim” projesi kapsamında 30’den fazla seminer ile 3.000’e yakın öğretmen ve okul yöneticisi, sosyal girişimcilik ve proje geliştirme konularında eğitim aldı ve Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile gerçekleştirilen proje yarışmasında derece alan proje sahipleri ve okullar ödüllendirildi. Öğretmenlere yönelik farkındalık yaratmayı hedefleyen seminer ve proje geliştirmeyi  teşvik amaçlı yarışmalar geliştirilerek sürdürülüyor.

İnsana yatırımı ilke edinen, ortak aklı benimseyen, sosyal etkisi güçlü, kullandığı kaynağı, sosyal girişimci yaklaşımıyla yönetebilen ve kalıcı çözümlerle toplumun daha fazla ve sürekli desteklediği bir sosyal değer ve bağışçılık platformu olma hedefindeki “Anadolu’nun Vakfı”nın, toplumsal kalkınmayı destekleyen ve halkımızın yaşam koşullarını iyileştirmeye yönelik çabalarını aralıksız olarak sürdüreceğini,Vakıf Haftası vesilesi ile  bir kez daha  vurgulamak istedik.

Yorumlarınızı bekliyoruz

e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*