Demir Şarman / Anadolu Grubu Tarım, Enerji ve Sanayi Grubu Başkanı

Salgın tarım sektörünün kritik önemini bir kez daha gösterdi

Tüm dünyanın COVID-19 pandemisi nedeniyle hem kendilerinin ve sevdiklerinin hem de insanlığın sağlığını korumak için evlerine kapandığı bu süreçte, sağlık kadar dengeli beslenmenin de önemi büyük. Bu olağanüstü dönemde besine ulaşabilmenin kritik hale gelmesi, hepimize tarım sektörünün ne kadar önemli bir sektör olduğunu bir kez daha farkettirdi. Dünya genelinde, tarım sadece bu dönemde değil, her zaman gıda ihtiyacının karşılanması, çölleşme ve kuraklıkla mücadele, biyoçeşitliliğin korunması gibi pek çok küresel sorunun merkezinde yer alıyor.

Anadolu Grubu olarak, grup şirketlerimizle birlikte tarım sektörünü ve çiftçimizi ileri taşıyacak projelere imza atıyoruz. Tarım şirketimiz Anadolu Etap, Türkiye’nin 6 bölgesinde toplam 30 bin dekarlık alan üzerine kurulu 8 çiftliğimizde, 5 milyon meyve ağacı, üç meyve suyu fabrikası ve bir paketleme tesisi ile hizmet veriyor, ülkemizdeki en modern tarım uygulamalarını hayata geçirmeye devam ediyor. Grup şirketlerimizden Anadolu Efes ve Migros uzun yıllardır milli tarımı desteklemeye yönelik kapsamlı projeler gerçekleştirirken, Anadolu Isuzu ve Anadolu Motor da ürettikleri tarımsal ihtiyaca yönelik ürünlerle sektöre destek veriyorlar.

Salgın, tarımda bazı yapısal reformların gerekliliğini bir kez daha gözler önüne serdi. Dijitalleşmenin başrolde olduğu günümüz dünyasında yapay zekanın tarımın içinde daha fazla yer alması gerektiği bir kez daha vurgulanıyor. Öte yandan, içinden geçtiğimiz bu süreç, dijital çözümlere kolaylıkla adapte olabileceğimizi gösterdi. Bu durum Tarım 4.0 için bizleri cesaretlendiriyor. Anadolu Etap’ta yapay zeka uygulamalarını meyveciliğe adapte ederek sofralara sağlıklı ve güvenli meyveler ulaştırma misyonumuzu yerine getiriyoruz. Tarım 4.0 uygulamalarını ülkemize kazandırma yönündeki çalışmalarımızı bundan sonra da sürdüreceğiz. Ülkemiz genelinde bu sürecin tarımda teknolojik dönüşümü daha da hızlandıracağını düşünüyorum.

Tarım üretimini çağdaş bir seviyeye taşımaya odaklanırken, üzerimize düşen sorumlulukları da yerine getirmeye çalışıyoruz. Gönen’deki kalıcı mevsimlik işçi kampımıza her yıl gelen 2 bin mevsimlik işçimizin çocukları için hayata geçirdiğimiz MİÇO programı ile mevsimlik göçer işçi çocuklarının eğitim ve gelişimlerine kesintisiz devam edebilmesi amacıyla Milli Eğitim İl Müdürlükleri ile koordineli çalışıyoruz. Sadece tarla ve fabrikada değil, sahada da eğitim faaliyetleri yürütüyoruz. Anadolu Etap AgroAkademi Çiftçi Modülü, “Meyve Yetiştiriciliği ve Sürdürülebilir Tarım Uygulamaları” eğitimleriyle modern meyve yetiştirme tekniklerini ve sürdürülebilir tarım ilkelerini yaygınlaştırmayı, plantasyonlarımızın bulunduğu bölgenin ekonomik ve sosyal gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyoruz. AgroAkademi’de ayrıca kadın çiftçilerin tarımdaki niteliğini ve etkinliğini artırmayı da amaçlıyoruz.

Pandemi sürecinde de vatandaşlarımızın doğal vitamin ihtiyacını eksik etmemek için en üst düzeyde tedbirlerle çalışmaya devam ediyoruz. Eve kapandığımız bu süreçte bizlere destek olan birçok kahramanımız var. Tarlalarında bizler için çalışmaya ve üretmeye devam eden çiftçilerimiz de o kahramanlardan… Onlara ne kadar teşekkür etsek az.

Türkiye’de tarımın ve tarıma dayalı endüstrinin gelişiminde öncü şirketlerden birine sahip bir Grup olarak bu alanda sorumluluğumuz büyük. Tarım bizim için hem bugünün hem de geleceğin en önemli sektörlerinden biri.  Anadolu Grubu olarak, tarım sektöründeki operasyonlarımızı en modern uygulamalarla sürdürürken, tarımın geleceğine ve gelişimine yönelik yapılan her türlü çalışma ve girişimi destekliyoruz.

Yorumlarınızı bekliyoruz

e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*