Selim Güven / Anadolu Vakfı Genel Müdürü

Sürdürülebilir çevre, sürdürülebilir gelecek

Her yıl 5 Haziran’da kutlanan Dünya Çevre Günü’nde, yılın en önemli çevre etkinlikleri gerçekleşiyor. Yaşadığımız yerden bağımsız olarak “Herkes için her yerde” prensibi ile özetleyebileceğimiz bu günü, insanoğluna ev sahipliği yapan dünyamız için yapabileceklerimizi hatırlamak ve hatırlatmak için bir fırsat olarak değerlendirmek gerekiyor. Bu değerli gün, 1972 yılında kutlanmaya başlandığından bugüne, denizlerin temizlenmesinden, nesli tükenen hayvanları korumaya, kaybedilen ormanları yeniden yeşillendirmeden, su kullanımında sağlanan tasarruf kampanyalarına kadar binlerce etkinlik ile anlam kazandı. Doğanın güzelliklerini her gün, her an yaşamamız mümkün ancak Dünya Çevre Günü tüm dünyanın, tüm insanların bir araya gelerek bu güzellikleri kutladığı tek gün. Aynı zamanda çocuklarımıza sağlıklı bir yaşam alanı, sürdürülebilir bir çevre bırakma sorumluluğumuzu bize yeniden hatırlatması açısından da önemli.

Dünya nüfusu arttıkça, mevcut doğal kaynaklara baskı da artıyor. Şehirler büyüyor, ulaşım, barınma, hava kirliliği gibi zorluklar ortaya çıkıyor. Zaman içinde, bunlarla birlikte yaşamak, normal bir durum halini alıyor. İnsanoğlunun doğadan kopuşu, doğaya yabancılaşması ve artan özlemi daha belirgin hale geliyor. Bugün dünyada 7,5 milyar insan yaşıyor. 2020 yılında bu rakamın 7,7 milyar, 2040 yılında ise 9,1 milyar olması bekleniyor. Nüfus artışıyla birlikte insanların dünya kaynaklarını kullanımı da artmaya devam ediyor. Bu da, doğal kaynakların yeterliliği konusunda ciddi soru işaretleri oluşturuyor.

Günümüzde artık bilim adamları binlerce, onbinlerce ışık yılı uzaklıktaki galaksilerde yaşanabilir gezegenleri saptayıp insanoğlunun oralarda nasıl bir hayat kurabileceğini araştırıyorlar. Ancak bu çalışmalar, uzun vadeli bir gelecek için geçerli. Dünyamızın, insanoğluna ev sahipliği yapmasını, daha uzun yıllar sürdüreceği öngörülüyor. Tüm dünyada çok farklı ülkerden kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları, işbirliği içinde, sürdürülebilir bir gelecek için çalışıyor.

Grubumuz sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarının; ekonomik, çevresel ve sosyal etkilerini ölçümleyerek, tüm paydaşlarının değerlendirebilmesi için sürdürülebilirlik raporlarını, uluslararası standartlara uygun şekilde hazırlıyor ve yayınlıyor. Grup şirketlerimizden, Anadolu Efes, Coca-Cola İçecek, Adel ve Migros, BİST sürdürülebilirlik endeksine dahiller.

Dünya Çevre Günü’nde, birey olarak da üzerimize düşeni yapmamız gerektiğinin bilincinde olmalıyız. Tüketim alışkanlıklarımızı, gerekli şekilde değiştirmeli ve yakın çevremizi de bu yönde teşvik etmeliyiz ki çocuklarımıza daha sağlıklı, doğa ile barış içinde yaşayacakları bir dünya bırakabilelim.

Herkesin Dünya Çevre Günü’nü kutlarım.

Yorumlarınızı bekliyoruz

e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*