Hurşit Zorlu / Anadolu Grubu İcra Başkanı
hursit_bey_blog_gorsel

Sürdürülebilir inovasyonun kaynağı: Çalışanlarımız

Bugünün dünyasında, herkes için olduğu gibi şirketler için de inovasyon, yenilikçilik, en önemli kavramlardan biri olarak göze çarpıyor. Özellikle üretim yapan firmalar, gerek maliyetlerini düşürmek, gerekse de sahip oldukları iş gücünü etkin şekilde kullanabilmek amacıyla bütçelerinde önemli bir payı, Ar&Ge gibi alanlara ayırıyor.

Bu yeni düzende, şirketlerin çalışanlarına bakışları ve onlardan beklentileri de değişim gösterdi. Şirketler artık çalışanlarından, daha yenilikçi olmalarını ve inovasyona daha da önem vermelerini bekliyorlar.

Biz, Anadolu Grubu olarak bu konuda oldukça şanslıyız. Bizim başarı hikayemiz, kurucularımızın sahip oldukları ‘Yenilikçi ve öncü olmak’ vizyonuyla eşdeğer şekilde yazılıyor. Bu sayede Grubumuz bugün, 18 ülkede başarılı şekilde faaliyet gösteren, büyük ve sağlam bir yapıya sahip.

İnovasyona verdiğimiz önemle Anadolu Grubu’nu daha ileriye taşıyacak en önemli kaynağın, nitelikli iş gücümüz, yani çalışanlarımız olduğunu biliyoruz. Bu yaklaşımla 2012 yılında hayata geçirdiğimiz ‘İno-Port’ inovasyon portalımıza çalışanlarımızın gösterdiği ilgiden memnunum. Onların fikirleri ve proje önerileriyle; şirketlerimizde kayda değer oranda maliyet azalışına gittiğimizi, üretim bandımızda iyileştirmeler gerçekleştirdiğimizi gördük. Grubumuzun sahip olduğu inovasyon iklimi, her zaman olduğu gibi bundan sonra da çalışanlarımızla büyüyecek, gelişecek.

İnovasyon kültürümüzle birlikte yürümek zorunda olan bir diğer önemli alan da ‘Sürdürülebilirlik’ olarak karşımıza çıkıyor. Faaliyet gösterdiği her alanda öncü olmayı kendine ilke edinmiş bir Grup olarak, sürdürülebilirlik üzerine çalışmalarımızı uzun yıllardır yürütüyoruz. Bunun göstergesi olarak da şirketlerimizden Anadolu Efes, 2013 yılında Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’ne girmeyi başaran ilk Türk şirketi oldu. Bu endeks hazırlanırken, dünya genelinde tüm sektörlerden en yüksek finansal performansa sahip binlerce şirket dahil edilerek her yıl gerçekleştirilen değerlendirme sonucunda en yüksek sürdürülebilirlik performansını gösteren şirketler listeleniyor.

Anadolu Grubu’nda, faaliyette olduğumuz tüm coğrafyalarda, sosyal, etik ve ekonomik alanlarda üzerimize düşen tüm görevleri yerine getirmeyi önceliğimiz olarak benimsedik. Grubumuz, yurt içi ve yurt dışında yaklaşık 29.000’e yakın çalışanıyla kurulmuş büyük bir eko-sistem içinde çalışmalarını sürdürüyor.

Atlantik’ten Pasifik’e, 18 ülkede var olan şirketlerimiz gücünü çalışanlarından alıyor. Şirketlerimiz çalışanlarıyla büyüyor, ilerliyor ve daha da güçleniyor. Şirketlerimizin her biri, Grubumuzun bize öğrettiği değerler doğrultusunda, bir fikir üretim merkezi gibi çalışıyor. Anadolu Grubu’nun DNA’sında olan ve çalışanlarımız tarafından içselleştirilen yenilikçilik vizyonumuzla, fikir insanları ile birlikte çalışıyor olmanın mutluluğunu yaşıyor, Anadolu Grubu olarak, geleceğe güvenle bakıyoruz.

Yorumlarınızı bekliyoruz

e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>