Mehmet Berkay Önen / İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi

UçArı Ulusal Vaka Analizi Yarışması’nın benim için yeri çok ayrıdır, hayatımda güzel bir hikayesi vardır…

2013 yılından beri farklı takım arkadaşlarımla birlikte kurduğumuz gruplarla, yarışmaya  katıldım. Üç kez ön eleme vakası gönderdik, iki defa finale kaldık. Azmettik ve 2015 yılında UçArı’nın birincisi olmayı başardık.

Vaka analizi yarışmalarını, çok ‘gerçek’ buluyorum. Neden mi? Bu yarışmalarda, karşınıza nasıl bir vaka geleceği hiç belli değildir. Vakada bahsedilenler hakkında hiçbir bilginiz olmayabilir. Jüri, size beklenmedik bir soru sorabilir. Sunum sırasında sesiniz kısılabilir. Vakada, size işinize yaramayacak ama kafanızı karıştırmak için konulmuş on beş sayfa uzunluğunda veri de sunulabilir.

Şimdi durun ve düşünün; bu beklenmedik ve insanı zora sokan olayların hepsi gerçek hayatta da canımızı sıkmıyor mu? Bu açıdan bakıldığında, UçArı’yı diğer yarışmalardan ayıran bir nokta, bilgiye erişiminizin kısıtlanmaması. İnternet, telefon ya da o an erişmeyi başarabileceğiniz herhangi bir bilgi kaynağı, sizin UçArı sunumunuzu etkileyebiliyor. Bu da, vaka analizini daha da gerçekçi kılıyor.

ucari

Anadolu Grubu’nun ana sponsoru olduğu, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Endüstri Mühendisliği Kulübü’nün organize ettiği UçArı Ulusal Vaka Analizi Yarışması, 24 Nisan Cuma akşamı çok güzel bir yemekle başladı. Etkinliğin düzenlenmesinde emek harcayan herkes oradaydı. Ardından Cumartesi günü sabah, Anadolu Grubu’ndan yetkililerle beraber vaka tanıtımına katıldık. Bu tanıtımda, bizlere vakanın içeriği, bizden ne beklendiği anlatıldı ve 4.5 saatlik zorlu süreç başladı…

Takım olarak bize özel hazırlanan bir sınıfta, vakayı çözmeye başladık. Süre boyunca yetkililer, sınıflara gelerek vaka konusundaki sorularımızı cevapladılar. Zorlu geçen saatlerin ardından, hep beraber otobüslere doluştuk. Polonezköy’de bizim için hazırlanan pikniğe katıldık. Vaka çözüm sürecinin yorgunluğunu orada attık diyebiliriz.

Pazar sabahı, sunumlarımızı yapmak için İTÜ İşletme Fakültesi’nde toplandık. Bir gün önce çekilen kurada, en son grup olarak sahneye çıkacağımız söylenmişti. Jüri üyelerinin karşısına, 8. grup olarak saat 15:00’da çıktık. 30 dakikalık bir sunum ve soru-cevap bölümünün ardından sıra heyecan içinde akşam gala yemeğinde açıklanacak sonuçları öğrenmeye gelmişti…

Takım olarak gala yemeğinde, sonuçları beklerken duyduğumuz heyecanımızı sanırım asla unutamayacağım. Üçüncü olan gruptan başlanarak sonuçlar okundu. Sıra birinci takımı açıklamaya geldiğinde bizim için ya hep ya hiç noktasındaydık; ya birinci olacaktık ya da ilk üçe girmeyi başaramayacaktık,  kalbim durma noktasına çok yaklaşmıştı. Kazandığımızı öğrendiğimde de bütün gerginlik yerini zafer coşkusuna bıraktı. Gerçekten unutulmaz bir andı…

Anadolu Motor fabrika gezisi için, ertesi sabah erkenden kalkıp mutlulukla hazırlandık. Gebze’de bulunan Anadolu Motor fabrikasına vardığımızda Genel Müdür Erdoğan Özoğul bizi karşıladı ve neredeyse bir saat kadar fabrikayı ve test laboratuarlarını gezdik. Ardından, Anadolu Grubu Genel Merkezi’ne olan yolculuğumuz başladı.

Holdinge vardığımızda insan kaynakları departmanından yetkililer bizi bekliyordu. Bizim için hazırlanan bir toplantı odasında, Anadolu Grubu’nun  şirketleri ve faaliyetleri hakkında bilgi aldık. Bizim için özel hazırlanmış ve grup şirketlerinin ürünlerinden oluşmuş çok güzel bir hediye sepetini de takımlara hediye ettiler.

Yarışmanın ödül törenini gerçekleştirmek için çok büyük bir toplantı odasında, ilk üç takım olarak bir araya geldik. Anadolu Grubu Yönetim Kurulu ve İcra Başkanı Tuncay Özilhan,  sırayla bütün takımlara ödüllerini takdim etti ve tavsiyelerde bulundu.

Anadolu Grubu’nun, yarışmanın düzenlenmesine verdiği destek ve finalist takımlara olan yaklaşımı bence UçArı’yı diğer yarışmalardan ayıran en önemli nokta. Grup çalışanlarının organizasyon boyunca bizimle beraber olması,  vaka çözümünde ve sunumunda destek olmak için emek harcamaları, bizler için önemli bir motivasyon kaynağı oldu ve bizi daha da dikkatle vakaya odaklanmaya yönlendirdi.

Hayat boyu unutamayacağım bir heyecanı benimle birlikte yaşayan takım arkadaşlarım  Deniz Ayhan ve Gizem Kılıç’a, bu deneyimi kazanmamı sağlayan UçArı Ulusal Vaka Analizi Yarışması’nda emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Bir yorum yapılmış

  1. Oğlum seninle ailece gurur duyuyoruz, bu senin için bir başlangıç olur inşallah, ayrıca yazını ve anlatımınıda beğendim, başarılarının devamını diliyoruz.

Yorumlarınızı bekliyoruz

e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*