Zekai Ak / Anadolu Efes Türkiye Kalite Yöneticisi

Anadolu Grubu’nun faaliyette bulunduğu her alanda sürdürülebilir değer katma anlayışının bir parçası olarak, Anadolu Efes’te yaptığımız her işle insana dokunmaya ve fayda sağlamaya çalışıyoruz. Sanat da tam bu noktada şirketimizin uzun yıllardır sürdürülebilir bir anlayışla değer katmak için çalıştığı alanlardan biri olarak öne çıkıyor. Bize insan hikayeleri anlatıyor, her birimize ilham veriyor, bizi birbirimize bağlıyor. Toplumsal kalkınmada kültür-sanatın önemli bir rolü olduğunu biliyor ve toplumun her kesiminin kültür-sanat aktivitelerine ulaşmasını önemsiyoruz. Tam da bu yüzden, Türkiye’de kültür sanata 34 yıldır kesintisiz destek veriyoruz.

En çok destek sağladığımız sanat dallarından birisi kuşkusuz ki tiyatro. 29 yıldır kesintisiz bir şekilde Türkiye tiyatrosunun önemli kurumlarına destek olarak 1000’in üzerinde oyunun sahnelenmesinde biz de rol aldık. Ayrıca, İstanbul Kültür Sanat Vakfı ile 34 yıllık iş birliğimizde sanatın farklı alanlarına da destek veriyoruz. İstanbul Film Festivali, İstanbul Caz Festivali, İstanbul Bienali, İstanbul Tasarım Bienali’ni destekleyen bir kuruluşun parçası olmak büyük bir mutluluk.

İnsanı insana anlatmanın en güzel yolu sanat. Tiyatro ise büyük bir tiyatro ustamızın deyimi ile “insanı, insana, insanla anlatma sanatı”. Tiyatro bizlere farklı kültürleri ve dönemleri yakından tanıma şansını veriyor. Bir oyunda antik döneme, bir oyunda 16. yüzyıla ve bir başka oyunda günümüzün modern dünyasına entegre oluyorsunuz. Sahne bizlere hiç olmadığımız farklı karakterlerle bu oyunda “Ben de varım” deme şansı veriyor. Hem kendimiz, hem birbirimiz hem de içinde yaşadığımız toplum için başlı başına bir değer üretme, değer koruma ve değer katma aracı olan tiyatronun dünyaya ve bizlere tuttuğu aynaya çok ihtiyacımız var.

Tam da bu nedenle, tiyatro başta olmak üzere kültür-sanata olan desteğimizi devam ettirmenin yanında; içinde bulunduğumuz pandemi döneminden olumsuz etkilenen sanatçılar ve sanatın sürdürülebilirliğine katkı sağlamak da hayati önem taşıyor. Tiyatronun bu zor günlerde de insanlara ulaşabilmesi için Anadolu Efes’in DasDas’ın önemli oyunlarını dijitalleştirmesine katkı sunması bunun en somut örneği. Özel tiyatrolara katkı sağlamak için Tiyatro Kooperatifi’nin başlattığı Bizde Yerin Ayrı kampanyasında ve Ahbap Derneği’nin düzenlediği Müzik ve Sahne Sanatçıları Destek Gecesi’nde ilk kurumsal destekçisi olarak sahneye ses vermemiz ise gururla anacağım bir başka desteğimiz.

Ben de uzun yıllar keyifle izlediğim birçok tiyatro oyunundan etkilenerek sahnede olmayı ve anlatmayı deneyimlemek isteyenlerdendim. Bu konuda bir adım atarak tiyatro eğitimi almaya karar verdim. Sanırım, hayatım boyunca aldığım en güzel kararlardan biriydi. Sahnede olmak bana her zaman çok mutluluk verdi. Amatör bir tiyatrocu olarak, çalıştığım şirketin benim gibi oyunculara alan tanıyan Mavi Sahne gibi bir platform kurması beni çok gururlandırdı. Mavi Sahne, 2018’den bu yana sanatı herkes için ama özellikle de üniversite öğrencileri ve gençler için daha erişilebilir hale getiriyor. Tüm sanatseverler Mavi Sahne’de kaliteli yapımları uygun fiyatlı biletlerle izleyebiliyor. Pandeminin bir an önce bitmesini ve yeniden Mavi Sahne’de oyunlar izlemeyi dört gözle bekliyorum.

Faaliyette bulunduğu her alanda değer katmayı hedefleyen ve böyle zorlu dönemlerde toplumsal dayanışmayı ön planda tutan Grubumuzun ve şirketimizin, pandemi döneminde de sanatın sürdürülebilirliğine katkı sağlamaya devam ettiğini görmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Anadolu Grubu Değerleri’nin ve sosyal hayatında merkezinde yer alan Anadolu Efes markasının varoluş amacının gereği olarak çalışanlarımızın da bu konuda elinden geleni yapacağına inancım tam. Bu zor günler geçip sahneler açıldığında yeniden sanatla buluşmak istiyorsak, biz sanatseverler, tüm desteğimizle ile sanatçıların ve sanatın yanında olmaya gayret etmeliyiz.

Yorumlarınızı bekliyoruz

e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*